Specialisation Committee

Chair: Ingrid Rozylo-Kalinowska (Poland)
            Bamse Mork-Knutsen         (Norway)
            Tomislav Lauc                         (Croatia)
            Paul Nixon                               (UK)

Education Committee

Chair: Jan Ahlqvist                                   (Sweden)
            Anastasia Mitsea                          (Greece)
            Erdogan Fisekcioglu                     (Turkey)
            Kazimierz Szopinski                     (Poland)
            Silvina Friedlander-Barenboim (Israel)
            Rosalyn Clarkson                          (UK)

Selection Criteria and Radiation Protection Committee

Chair: Erwin Berkhout                (Netherlands)
            Anni Suomalainen            (Finland)
            Rubens Spin-Neto            (Denmark)
            Hakan Kurt                          (Turkey)
            Louse Hauge Matzen       (Denmark) co-opting
            Dan Brüllmann                   (Germany) co-opting
            Ralf Schulze                        (Germany)
 

Junior Committee

Chair: Linda Arvidsson                  (Norway)
            Rose Ngu                              (UK)
            Kaan Orhan                          (Turkey)
            Dennis Rottke                      (Germany)
            Ingrid Rozylo-Kalinowska (Poland)
            François Gabioud                (Switzerland)
            Rubens Spin-Neto              (Denmark)
            Eva Levring Jäghagen         (Sweden)  
            Marius Bud                           (Romania)

Research and Scientific Committee

Chair: Bart Vandenberghe (Belgium)
             Azin Parsa                   (Netherland) co-opting
             Spyros Damaskos     (Greece)
             Kıvanc Kambruoglu  (Turkey)
             Dorothea Dagassan  (Switzerland) co-opting
             Bence Szabó               (Hungary)                                                                                                                                                    

Finance Committee

Chair: Nicholas Drage (UK)
            Dirk Schulze       (Germany)

Congress Committee

Chair: Karin Näsström (Sweden)
            Raluca Roman     (Romania)
            Reinhilde Jacobs  (Belgium)           
            Kaan Orhan           (Turkey)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Nominating Committee

Chair: Kaan Orhan          (Turkey)
            Lennart Flygare   (Sweden)
            Kostas Tsiklakis   (Greece) co-opting